Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Yuneec Typhoon 4K czy DJI Phantom 3 Professional?

2016-03-24
Yuneec Typhoon 4K czy DJI Phantom 3 Professional?

P1050021

Wybór drona za około 5000 zł zwykle stanowi niemały problem. Przeglądając sklepy internetowe trafiamy na mnóstwo ofert sprzedaży multikopterów. Większość z nich to produkty firmy DJI, w tym model DJI Phantom 3 Professional. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - czy największa popularność idzie w parze z najwyższą jakością? Wychodząc na przeciw niezdecydowanym operatorom UAV, pragniemy zestawić popularnego "Phantoma 3" z dostępnym w podobnej cenie dronem Yuneec Typhoon Q500 4K. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, są wymiary obu bezzałogowców. Yuneec jest dronem zdecydowanie większym, cięższym i solidniej wykonanym.

Widoczna różnica wagi sprawia, że dron ten dużo lepiej radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Polatamy nim bezpiecznie nawet w średnio porywistym wietrze, a sam dron jest lepiej widoczny na niebie. Typhoon 4K to także cichsza praca silników - z odległości 100 metrów od operatora jest on praktycznie niesłyszalny. DJI Phantom 3 jest analogicznie mniejszy - możemy go łatwiej zabrać na np. pieszą wycieczkę, jednak z uwagi na niewielkie wymiary, nie lubi on porywów wiatru. Wielką zaletą drona Yuneec 4K jest dziesięciokanałowa aparatura RC ST10+, wyposażona we wbudowany - dotykowy - monitor 5,5" do podglądu obrazu kamery na żywo (FPV). Z poziomu aparatury możemy w dowolnym momencie zdalnie wyzwalać migawkę lub rozpoczynać / kończyć nagrywanie wideo. Na ekranie otrzymujemy przekaz najważniejszych parametrów lotu, współrzędnych, wysokości, odległości od operatora i prędkości. System monitoruje także stan naładowania akumulatora.

Aparatura Yuneec ST10+

Aparatura do drona DJI Phantom 3 cechuje się natomiast prostotą użycia. Wystarczy ją włączyć i już po chwili możemy wykonywać lot. Niestety, żeby uzyskać podgląd obrazu z kamery drona, niezbędne jest dokupienie smartfona lub tabletu (aparatura nie posiada wbudowanego ekranu). Konieczność użycia zewnętrznego sprzętu znacznie zwiększa możliwość niechcianego "zawieszenia" się oprogramowania i zmusza nas do osobnego ładowania zarówno aparatury, jak i smartfona.

Aparatura drona DJI Phantom 3

Co niezwykle ważne, oba drony posiadają zamontowane na gimbalu kamery, rejestrujące obraz w formacie 4K. Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że gimbal drona Yuneec lepiej radzi sobie ze stabilizacją kamery. Warto zaznaczyć, że decydując się na zakup Yuneec Typhoon Q500 4K każdy Klient otrzymuje bezpłatny uchwyt ręczny "steady grip". Dzięki niemu nawet z ziemi możemy wykonywać najwyższej klasy stabilne ujęcia.

Kamera Yuneec 4K

Kamera DJI Phantom 3 Professional

Pozostając przy zaletach drona Yuneec, warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Ceny części (m.in. baterii) tego producenta są dużo niższe, niż ceny DJI. W przypadku Typhoon Q500 4K konieczność wymiany regulatora, kontrolera głównego lub innego elementu wyposażenia nie wiąże się z koniecznością wymiany całej płyty głównej, która kosztuje w PH 3 wraz z usługą serwisową niemal 2500 zł. Yuneec 4K posiada także ciekawe tryby. Oprócz funkcji "follow me", w której dron nieustannie podąża za operatorem, możemy aktywować tryb "watch me". Wtedy oprócz tego, że dron leci za nami, kamera CGO3 nas obserwuje. Ponadto, w zestawie z Yuneec-iem znajdziemy w standardzie dwa akumulatory oraz bardzo solidną, aluminiową walizkę transportową. Na koniec najważniejsze - Yuneec Q500 Typhoon 4K jest tańszy od popularnego "Phantoma 3". Zapraszamy na kartę produktu Typhoon 4K, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje nt. tego drona! |LINK|

pixel