Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Konstrukcyjny podział dronów

2015-07-08
Konstrukcyjny podział dronówJak pokazują ostatnie badania rynku, nasz kraj wcale nie zostaje w tyle za Zachodem pod względem zainteresowania nowinkami technicznymi. Choć nasze portfele są mniej zasobne, to jednak kupujemy zdalnie sterowane statki latające- od helikopterów po rozbudowane drony. Cena takiej maszyny ma bezpośrednie przełożenie na jej możliwości, a często także żywotność konkretynych elementów. Wykorzystywane są do przeróżnych celów, dlatego też statki potrafią się od siebie niesamowicie różnić. Poniżej krótki przewodnik po trzech typach maszyn, który być może ułatwi rozpoczęcie przygody ze zdalnym sterowaniem.

Podstawowy podział opiera się na liczbie posiadanych przez maszynę wirników- a zatem, w sklepach można znaleźć quadrocoptery, hexacoptery i octocoptery. Pierwszy typ, czyli quadrocoptery, wyposażone są w cztery wirniki, drugi w sześć wirników, a octocoptery posiadają ich aż osiem. Nie są to puste liczby, ponieważ ilość posiadanych wirników determinuje możliwości drona. Łatwo się zatem domyślić, że im jest ich więcej, tym maszyna jest bardziej precyzyjna i daje więcej możliwości. Najlepiej pod tym względem wypadają octocoptery, jednak trzeba pamiętać, że takie maszyny mają też większe zapotrzebowanie energetyczne. To pociąga za sobą sporą wagę samej baterii zasilającej, która zwiększa ogólny ciężar drona. Octocoptery to sprzęt, który klasyfikuje się jako w pełni profesjonalny, a jego ceny mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie maszyny są wykorzystywane do zadań specjalnych.

Drony sześciowirnikowe również są uważane za profesjonalne, jednak ich cena z reguły waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Hexacoptery są idealne dla filmowców, dobrze poradzą sobie z monitoringiem. Ten model wyposażony w odpowiedni sprzęt optyczny pomoże stworzyć profesjonalne filmy i zdjęcia. Sprzęt w sam raz dla tych, którzy szukają drona mniej zaawansowanego od octocopterów, a jednak wciąż stawiają mu wysokie wymagania.

Na koniec pozostał typ dronów o najmniejszej ilości wirników, czyli quadrocoptery. Małe formie minicopterów są idealne dla początkujących dorosłych, poradzą sobie z nimi także dzieci. Nadają się jako prezent, a ich stosunkowo niewielka waga nie stwarza zagrożenia w trakcie rozsądnego użytkowania. To dobry wstęp do posiadania bardziej zaawansowanych technologicznie modeli. Duże modele quadrocopterów, posiadające silniki o wysokiej mocy i długie carbonowe śmigła, potrafią udźwignąć nawet ciężki sprzęt filmowy i stanowią jeden z nowych rozwijanych trendów w konstrukcjach dronów.

pixel