Wprowadzenie do kamery termowizyjnej Yuneec CGO-ET
2017-01-14
Yuneec CGO-ET to de facto dwie sprzężone ze sobą kamery zamknięte w jednej, kompaktowej obudowie. Jedna z nich rejestruje światło widzialne, a druga podczerwone, uwidaczniając temperaturę obserwowanych przedmiotów. Ten zintegrowany system termowizji jest przeznaczony do oberwacji z powietrza za pomocą drona Yuneec Typhoon H. Sprawdźmy co ciekawego przygotował dla użytkowników Yuneec tym razem...
W pierwszej kolejności rzuca się w oczy to, że możemy wybrać czy chcemy na ekranie aparatury widzieć tylko światło widzialne, tylko podczerwone, oba obok siebie czy oba nałożone na siebie. Na poniższych zdjęciach widać moim zdnaiem najczytelniejszy układ, czyli oba obrazy nałożone na siebie.
Aby odczytać temperaturę, musimy naprowadzić umieszczony na centrum ekranu krzyżyk na interesujący nas obiekt.
W tym przypadku niewiele brakuje aby jasne pole oznaczające ciepłą żarówkę zlało się z cyframi wskazu temperatury. Na szczęście to nie problem, ponieważ w aparaturze łatwo możemy wybrać inny kolor tych cyfr.
Standardowo zakres skali kolorów odpowiadających zakresowi temperatur ustawiany jest automatycznie. Wówczas górna granica skali będzie odpowiadała najgorętszemu przedmiotowi w kadrze. Można w ten sposób pominąć naprowadzanie krzyżyka na obiekt w celu pomiaru temperatury, jeśli interesuje nas tylko najwyższa temperatura w polu widzenia. Mamy też możliwość "zablokowania" skali przy jednym wskazaniu za pomoca ikonki kłódki na ekranie aparatury. Wówczas automatyczna regulacja skali zostaje zamrożona na aktualnym zakresie.
Jeśli chcemy, możemy też ręcznie wyznaczyć zarówno dolną jak i górną granicę skali, zwiększając lub zmniejszając rozdzielczość odczytu temperatury w interesującym nas zakresie. W tym przypadku obserwujemy lutownicę nastawioną na temperaturę grotu ponad 200oC, ale ustawiliśmy górną granicę skali na 62oC, więc taki będzie maksymalny odczyt. Jeśli interesuje nas które obszary mają temperaturę wyższą niż np. Takie 62oC, to jest wygodny i czytelny sposób aby się tego dowiedzieć.
Teraz zwiększyliśmy górną granicę do 145 stopni, widać że obraz zmienił się diametralnie.
Interesującą opcją dla zaawansowanych użytkowników jest możliwość wprowadzenia korekcji zdolności emisyjnej obserwowanego przedmiotu. Oznacza to, że możemy zwiększyć precyzję odczytu temperatury, jeśli znamy współczynnik zdolności emisyjnej materiału z którego wykonany jest obserwowany przedmiot. Takie dane możemy znaleźć w odpowiednich tabelach, np: http://www.engineeringtoolbox.com/emissivity-coefficients-d_447.html Jeśli zależy nam na precyzyjnym odczycie, warto również wprowadzić korektę transmisywności powietrza, która jest zależna m.in. od dystansu od obiektu, wilgotności i temperatury powietrza, które oddziela kamerę od obserwowanego obiektu. CGO-ET daje taką możliwość, co pokazujemy
na zdjęciu poniżej, wraz z ustawieniami korekcji zdolności emisyjnej.
Ciekawym ułatwieniem jest możliwość włączenia trybu robienia automatycznego robienia zdjęć w zadanym interwale czasowym.
Jeśli pomiar temperatury w punkcie nie jest dobrym wyborem dla danego zadania, możemy użyć pomiaru w nieco większym obszarze:
Ostatnią ciekawą opcją dostępną w podręcznym menu na ekranie aparatury jest możliwość wyboru palety kolorów, które będą reprezentowały temperaturę. Dla porównania, pokażmy skalę Globow.
Podsumowując, jak na taką niewielką, niepozorną kamerę, która na dodatek umożliwia filmowanie w świetle widzialnym w jakości Full HD, jest to naprawdę sporo ciekawych opcji. Myślę, że wielu profesjonalnych operatorów znajdzie dla takiej kamery zastosowanie. Zapraszamy do zapoznania
się z naszą ofertą z kamer CGO-ET:
Można je nabyć u nas w zestawie z dronem Typhoon H Thermal oraz osobno, jeśli ktoś posiada już swój zestaw Typhoona H jako dodatkową kamerę CGO-ET, ale chce go rozbudować o kamerę termowizyjną: https://aeromind.pl/product-pol-11-Kamera-termowizyjna-CGO-ET.html
Wojciech Gruźliński