Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Yuneec Typhoon H – recenzja

2016-05-18
Yuneec Typhoon H – recenzja

Już jest! Długo oczekiwany przez wszystkich Yuneec Typhoon H ? średniej wielkości, sześciowirnikowy dron wylądował bezpiecznie w aeroMind przy ul. Polanowskiej w Poznaniu.

fb P1050409

Pierwsze wrażenie

Uważa się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ponieważ zawsze się je zapamiętuje. W przypadku Typhoona H, pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne - dokładnie wykonana konstrukcja, zapakowana do transportu w solidny karton. Po otwarciu kartonu zabezpieczającego, naszym oczom ukazał się czarny hexacopter. W zestawie znajdują się wszystkie części niezbędne do uruchomienia i użytkowania drona. Tuż po otwarciu kartona, były one poukładane na swoich miejscach. Sposób rozmieszczenia akcesoriów w kartonie jest bardzo przemyślany i korzystny dla użytkownika. Tradycyjnie już najmniejsze akcesoria zostały zapakowane w czarny kartonik opatrzony takim właśnie napisem. Wewnątrz opakowania znaleźliśmy prewód USB do ładowania aparatury, ściereczkę do czyszczenia monitora oraz obiektywu w kamerze a także kartę microSD o pojemności 16GB.

O dronie

Podobnie jak inne drony tego producenta, Typhoon H jest bardzo prosty w obsłudze i pilotażu. Dostępne tryby lotu ( w tym tryb Smart) pozwalają nawet najbardziej niedoświadczonemu operatorowi wykonać bezpieczny i pewny lot. W zestawie znajdziemy również 16-kanałową aparaturę zdalnego sterowania, która wyposażona jest dodatkowo w 7-calowy wyświetlacz dotykowy. Dzięki temu obsługa drona i zamocowanej pod nim kamery CGO3-Pro jest wyjątkowo prosta, intuicyjna i wygodna. Wspomniana kamera zagregowana jest z 3-osiowym gimbalem 360 stopni. Dzięki temu można nagrywać panoramy bez konieczności obracania dronem - wystarczy obrócić kamerę. Warunkiem koniecznym do zamocowania gimbala 360 stopni jest podnoszone podwozie. Yuneec Typhoon H oczywiście takowe posiada.

Dane techniczne drona:

- Czas lotu: do 25 minut

- Wymiary: 711x711x294mm

- 5 trybów lotu: Smart, Angle, Home, Orbit, Journey

fb P1050406

- Maksymalna wysokośc lotu: 122m

- Maksymalny wiatr: 10m/s

- Opcjonalnie: Intel Real Sense

- Szybkomontażowe śmigła

- Czujniki sonarowe

- Zabezpieczenie przed awarią silnika/utratą śmigła.

Możliwość lotu na 5 silnikach.

Wrażenia po wyjęciu drona z pudełka

Dron jest wykonany bardzo schludnie i solidnie. Wszystkie połączenia są dopasowane i na próżno szukać tu luzów czy niedoróbek. Płozy podnoszonego podwozia zabezpieczone są dodatkowo gumkami, które zapewniają większą stabilność podczas lądowania oraz dodatkowo je amortyzują. Opływowy kształt obudowy oraz kamery zmniejszy do minimum wpływ wiatru na zachowanie stabilności lotu. Kamera łączy się z dronem za pomocą specjalnych styków umieszczonych w dolnej części obudowy. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie przewodów, które w czasie użytkowania mogłyby zostać uszkodzone.

Aparatura ST16 Dedykowaną do drona aparaturą jest Yuneec ST16, czyli pośredni model między dobrze znaną aparaturą ST10+ a ST24, która dedykowana jest do drona Tornado H920. Podobnie jak jej bardziej rozbudowana wersja, ST16 posiada duży, 7-calowy, dotykowy ekran, intuicyjnie rozłożone przełączniki, pokrętła i potencjometry oraz wyjście HDMI dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie odbieranego obrazu np na ekranie komputera. Aparatura jest wykonana solidnie. Dodatkowo posiada w zestawie osłonę przeciwsłoneczną oraz smycz na szyję.

fb P1050472

Dane techniczne aparatury sterującej ST16:

- Liczba kanałów: 16
- Częstotliwość RC: 2.4GHz
- Modulacja: protokół Yuneec
- Link video: 5.8GHz
- Zasięg: 600m
- Zintegrowany tablet z systemem Android TM

Konfiguracja do startu

Skonfigurowanie drona przed lotem nie sprawiło nam kłopotu. Instrukcja obsługi jest wyjątkowo czytelna, a procedura przygotowania do startu prosta. Z uruchomieniem drona nie będą mieli kłopotu zwłaszcza ci użytkownicy, którzy wcześniej posiadali drony marki Yuneec. Pierwszy krok to rozłożenie ramion. Po wyjęciu drona z kartona przypomina on kształtem złożoną parasolkę. Aby rozłożyć ramiona wystarczy je podnieść do góry. Ramię samodzielnie wskoczy w gniazdo, co potwierdzone będzie kliknięciem. Kolejny krok to montaż śmigieł. Przebiega on szybko i sprawnie, bowiem śmigła są montowane na szybkozłącze. Zamontowanie sześciu śmigieł zajęło nam mniej niż 30 sekund. Następnym krokiem jest włączenie aparatury sterującej ST16 oraz drona. Po kilkunastu sekundach urządzenia połączą się ze sobą, a na ekranie głównym widoczny będzie podgląd obrazu z kamery.

Przed lotem

Zanim dron oderwie się po raz pierwszy od ziemi, konieczne jest przeprowadzenie kalibracji kompasu. Aby to zrobić, uruchomiliśmy kalibrację za pomocą aparatury, a potem wykonaliśmy po dwa obroty w przód, wokół osi wyznaczanej przez świecące się silniki. Proces kalibracji opisany jest dokładnie w instrukcji obsługi.

fb P1050453

Najważniejsze cechy i funkcje drona:

- kompaktowe rozmiary
- łatwy i szybki montaż oraz demontaż
- łatwy montaż akumulatora
- tryb lotu autonomicznego
- omijanie przeszkód
- dostępne standardowe tryby lotu Yuneec (Smart, Angle, Home)
- planowanie trasy
- tryb Follow Me
- tryb Journey
- tryb Point Of Interest

Możliwości aparatury

Po przejrzeniu ST16 widzimy sporo dotychczasowych, jak i kilka nowych rozwiązań Yuneeca. Najważniejsze nowości interfejsu:

- możliwość uruchomienia kalibracji bezpośrednio z pulpitu
- możliwość szybkiego wyłączenia GPS
- możliwość zaplanowania przelotu po wyznaczonej trasie (loty autonomiczne)
- możliwość konfiguracji trybu pracy kamery

P1050488

- przeniesienie wszystkich danych na temat lotu na lewą stronę interfejsu
- większa jasność i kontrast w porównaniu do poprzednich aparatur Typhoon H został wyposażony w cyfrową transmisję sygnału HD. Obraz wyświetlany na aparaturze charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. Dużą wygodą jest również wyjście HDMI, w które wyposażona jest aparatura ST16. Umożliwia to streaming video na inne urządzenia w czasie rzeczywistym.

Ładowarka

Na koniec zatrzymaliśmy się na chwilę nad ładowarką. To zupełnie nowe urządzenie pozbawione jest okablowania. Akumulator łączy się z nią za pomocą styków, co uniemożliwia przerwanie połączenia w czasie ładowania. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania jej zarówno z gniazdka 230V jak i z gniazdka zapalniczki samochodowej. Ładowarka komunikuje się z otoczeniem za pomocą trzech diod led - czerwonej, zielonej i niebieskiej. Celem ułatwienia obsługi, oznaczenia poszczególnych diod zostały wypisane na obudowie ładowarki. Co nam się spodobało, Yuneec wprowadził możliwość jednoczesnego ładowania akumulatora do drona jak i aparatury za pomocą tej samej ładowarki...

fb P1050410 fb P1050433 fb P1050437 fb P1050440 fb P1050442 fb P1050443 fb P1050447 fb P1050430 fb P1050449 fb P1050455 fb P1050457 fb P1050458 fb P1050470 P1050475 P1050482 P1050487 P1050492 P1050498 P1050501

pixel